Projektowanie, Programowanie, Codzienność – BeniaminZaborski.com

23 czerwca 2010

Prośby zostały wysłuchane, czyli POCO w Entity Framework.

Filed under: Codzienne dylematy modelarza — Tagi: , , — Beniamin Zaborski @ 23:13

Jakiś czas temu pisałem na blogu czemu nie lubię Entity Framework, narzekałem i wytykałem błędy (zresztą nie byłem w tym sam). W tym momencie muszę przyznać, że Microsoft stanął na wysokości zadania i „naprawił” to co mnie najbardziej irytowało w Entity Framework. Tak – teraz encje są obiektami POCO, a sam Entity Framework ma cechy O/R Mappera w stylu persistence ignorant. Wszystko jest w najlepszym porządku. Dla tych, którzy nie widzą problemu w używaniu O/R Mappera, który nie jest persistence ignorant mam dobrą wiadomość, bo nadal EF może działać po „staremu” i domyślnie tak działa.

Aby jednak móc skorzystać z tego cudu jakim jest persistence ignorant w EF, w Visual Studio należy doinstalować odpowiedni generator. Ta operacja w Visual Studio 2010 jest dziecinnie prosta, gdyż wystarczy po utworzeniu modelu EF z menu kontekstowego designera encji wybrać „Add Code Generation Item…” -> Online Templates -> Templates -> Database -> „ADO.NET C# POCO Entity Generator”. Po zainstalowaniu dodatku zobaczymy w naszym solution pliki szablonów *.tt oraz związany z nimi custom tool TextTemplatingFileGenerator.

Dzięki szablonom i generatorowi możemy się cieszyć encjami POCO w EF. Obiekty encji teraz to czyste obiekty, które nie dziedziczą już ze specyficznej klasy bazowej jak to w „starym” EF było. Dodać należy jeszcze tylko tyle, że działa tu lazy loading oraz change tracking.

Jest dobrze, ale czy nie może być lepiej? Zawsze może! W związku z tym zawsze można wprowadzić modyfikacje do szablonów generatora, aby przystosować generowany kod jeszcze bardziej do własnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się z POCO Entity Generator dla Entity Framework. Hmm … może to właśnie EF kiedyś zastąpi NH w moich projektach (?).

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: